Üye Girişi
Şifremi Hatırlat Şifremi Hatırlat
| |
Yeni Üyelik Yeni Üyelik

Bursa -M.K.PaşaBursa -M.K.Paşa
ORMANKADIORMANKADI
KöyüKöyü
wwwwww
.ormankadi..ormankadi.
comcom


Basın Bülteni Basın Bülteni

Kaydol
E-Bülten E-Bülten

EtkinlikEtkinlik Kayıt Formu Kayıt FormuEtkinliklere kaydolmak için tıklayınız
CanlıCanlı Yayın Yayın
UlaşımUlaşım Krokisi Krokisi
SohbetSohbet Bölümü BölümüDolu dolu ve hoşça vakit geçirmek için
DavetDavet Bölümü BölümüTanıdıklarınızı çağırın sitemizi canlandırın
İletişimİletişim Formu Formuinfo@

Çeşitli Bilgiler Çeşitli Bilgiler


BİR AYET BİR AYET

BİR HADİS BİR HADİS

Reklamlar Reklamlar

Köye,Köyü,Köyden...


defa gösterilmiştir

 

Şu Koca Köyde...

 

Köy... Siyasi haritalarda en küçük yerleşim birimi olarak bilinir bilimsel jargonda. Fakat bizde ‘Köy’; ‘Koca’ sıfatını alarak bir tamlama halinde dünyanın neredeyse en büyük yerleşim yerinden bir tanesini tamınlamak için kullanılır. Öte yandan bazılarımız ifadenin bu şekilde kullanılmasına tiye alan esprier yaparken bazılarımız için övünülerek üzerine vurgu yapılıp kurulan bir tümcedir.


Bir Pazar günüydü.... Hiç unutmadım...  Anadolu Lisesi’ni kazandığım için artık köyümüzün bağlı olduğu ilçede eğitimimi sürdürmek durumunda olduğumdan dolayı artık orada yaşayacaktım. 11 yaşımda o Pazar günü annemin sonradan anlamlandırdığım gözyaşlarını saklamak için yaptığı garip hareketlerin arasında o dar aradan çıktım. 4 yıl İstanbul, 1 Yıl İzmir’den sonra 3 yılı aşkındır da Ankara’da ikamet ediyorum. New York, Chicago, Paris, Floransa, Roma, Milano gibi dünyanın en büyük metropollerini gördüm. Ama hala benim için o Koca Köy’den büyük değil hiçbirisi.  Hala bizim köy ile Yeşilova arası, dokuz saat uçak yolculuğundan daha yakın değil...
  

İlginç de bir yanı vardır bizim köyün hissedermisiniz bilmem. Bir helozon gibi içine çeker insanı. Bir süre köyde her ne sebepten olursa olsun yaşamaya, kalmaya başladınız mı bir daha ayrılmak zor gelir. Sorulduğunda belli bir sebebi de hemen ifade edilecek kadar kesin bir cevap değildir lakin bu gerçeği değiştirmez. Hatta tatillerde büyükleri ziyaret etme amacıyla köyümüzde bir müddet konaklayan misafirlerimiz bile ayrılırken bu burukluğu hissettiklerinizi duymuşumdur.

Bazi anlar tekrar tekrar yaşanır ama bir türlü tadına doyulmaz bizim köyde. Örneğin bir ramazan ayı akşamı teravih çıkışı yapılan kaliteli bir sohbette geçirilen zaman diliminde bazen gücü yetse zamanı durdurmaya çalışacak olur insan. Ve sonra aynı hikayeler yada anılar bir başka akşam yine sohbet sahibinden arzulanır. Aynı cümleler bir yeşilçam filmi gibi tekrar tekrar dinlenir ve yaşanır.
 

Ve elbette en vazgeçilmezi; Eskiler...  Köyümüzün hatırı sayılır, yaşça bizlerden çok çok büyük kişiler tarafından aktarılan fantastik macera tadında köyümüzün 50 yıl önceki hali betimlemeleriyle başlayan ve çarpıcı olayları ifade eden cümleler ile biten eskiler.. O koca sakallı insanların aslında günün birinde genç, ve hatta çocuk olduğu hayali bize önce gerçekdışı sonrada biraz komik gelir. Bunlar bize onlarında günün birinde genç olduğu, bizim de günün birinde yaşlanacağımız gerçeğini anlatır.   

Hz. Ali (R.A.) efendimiz yaverine her gün şu sözü söylemesini tembih eder. ‘ Öleceksin Ya Ali!!!’. Yaveri de bunu her sabah tekrarlar kendisine. Günün birinde Hz. Ali efendimiz yaverine artık bunu tekrarlamasının gereksiz olduğunu söyler. Bu cümle karşısında şaşıran yaver nedenini sorar ve aldığı cevap karşısında ağlamaya başlar. ‘ Bugün saçımda bir beyaz tel gördüm yaver. O bana artık her gün değil her saniye aynı şeyi söylüyor !!!’


‘Bundan 10 sene evel... Bi kar amaaa. Ne biçim... Poyraz kavuruyo. Biz yer gümesindeyiz Lobat altında. Badikleri çaktık. Girdik içere. Bekle Bekle kimselee yok.Bi papirdik geldi.
U da cırt etti gitti.  Sabağa gadaa fos fos uyuduk. Sobayı da bi yakmışız amaa canıcez içerde. 2 kilo su içmişim sabağa gadaa. Çıktık sabağlen erken çıkçez diye bişey de almamışız yanımıza ölcez aşlıktan. Bi baktım!!!  Karşıdan goca bi gaz geliyo. Tüfee de topladım gidiyoz diye. Hemen tüfee çözdüm. Bak vallayi açmış kanatlaanı martı gibi geliyo...Bekledim bekledim. Bi patlattım bana baaak....  Paçavvra...!!!  Bi daaa... Pösteki....!!! ‘’


Eminim yukarıdaki paragrafı okurken yüzünüzde bir tebessüm oluşmuştur. ‘Askerin anısı, avcının palavrası çok olur’ derler. Benim yazımda da hoşgörünüze sığınarak bir miktar palavra var...  Maksat hem biraz tebessüm etmek hem de okuyanların anlıyacağı gibi köyümüz sınırları içinde bulunan gölden bahsetmek için bir girizgah yapmaktı. Benim olta balıkçılığı merakım ve bluğ çağımdaki kısa süren avcılık merakımın dışında fazla mesai harcamadığım bu spor dalına neredeyse hayatını adamış insanlar tanırım. Ve hepimiz bu hikayeler ile büyümüş gülmüşüzdür gecelerce. Hatta avdan dönecek doslarımızı bekleriz belkide merakla getireceği ördekler yada balıklardan çok heybelerinden çıkacak yeni hikayeler için...

Benim köyüm için yazılacak olan yüzlerce metin, binlerce olay vardır elbette...Şimdilik benden bukadar. Son zamanlarda kaybettiğimiz Rahmetli Mehmet ve Mustafa amcamızı rahmetle anıyor yakınlarına başsağlığı diliyorum. Bu vesileyle koyümüzde kaybettiğimiz tüm büyüklerimizin mekanlarını Allah CC cennet eylesin.

GÖNDERİLEN YORUMLARGÖNDERİLEN YORUMLAR

Ekleyen: HİDAYET ÇALI 09 Şubat 2012, Perşembe 17:46
Ali Rıza Kardeşim, ellerine sağlık, çok güzel olmuş...Bu arada en üretken yazarsın, yeni yazılarını bekliyoruz kısa fasılalarla...Grş.
YORUM GÖNDERYORUM GÖNDER
  Adınız Soyadınız :
  Mesajınız :
Not : Lütfen küçük harf kullanınız. Maksimum 500 karakter

Önemli Not : Gönderilen mesajlar sistem tarafından kayıt altına alınmakta olup site yöneticileri tarafından görülmektedir. Lütfen bu hususa dikkat edelim ve başkalarını rahatsız edici mesajlar göndermeyelim.
Sayfa Üretim süresi :0,0352

© 2011 ormankadi.com
Ormankadı Köyü Web Portalı http://www.ormankadi.com

Tam Ekran